Czym jest Joga? Cele i korzyści praktyki.

with Brak komentarzy

dziewczyna w pozycji modlitewnej

Słowo „Joga” pochodzi z sanskrytu (najstarszy język indoeuropejski) i oznacza „jarzmo” lub „połączenie”.  Inaczej mówiąc Joga znaczy Jedność.

Joga to źródło wiedzy o życiu określające narzędzia, za pomocą których człowiek może osiągnąć jedność ciała, umysłu i ducha, a więc poczuć zjednoczenie z Bogiem (Absolutem, Kosmiczną Świadomością) i tym samym z całością istnienia. Joga pozwala nam zrozumieć, że wszystko co istnieje w formie materialnej jest niczym innym jak fizyczną manifestacją pochodzącą z tego samego jednego niematerialnego źródła – boskiej energii twórczej. Dzięki praktyce jogi możemy poczuć, że jesteśmy jednością ze wszystkimi i wszystkim.

Joga nie jest tylko zestawem ćwiczeń fizycznych (asan), jak to zazwyczaj jest kojarzona przez mieszkańców Zachodu, ale jest kompletnym stylem życia, który obejmuje wszystkie aspekty naszej egzystencji, a nie tylko wyginanie ciała na macie.

Kolebką Jogi są Indie. Pierwsze wzmianki o jodze pochodzą sprzed 3000 lat przed naszą erą, gdzie wiedza o jodze została przedstawiona na kamiennych pieczęciach wykopanych w Dolinie Indusu. Natomiast pierwszym pisanym tekstem wspominającym o jodze są Wedy datowane na ok. XI wiek przed naszą erą, a następnie Upaniszady i Bhagavad Gita, które pochodzą z okresu VI-II wieku przed Chrystusem. Współczesna filozofia jogi oparta jest na dziele „Joga sutras” napisanego przez mędrca Patanjali, a księgą opisującą pozycje jogi i ćwiczenia oddechowe będącej podstawą obecnej praktyki jogi jest „Hatha Yoga Pradipika”.

Ostatecznym celem jogi jest osiągnięcie jedności ze wszystkim (oświecenia). Z jej praktyki możemy też czerpać wiele bieżących korzyści takich jak:

– wyciszenie umysłu,

– odstresowanie,

– zwiększenie świadomości i koncentracji,

– uzyskanie dobrego samopoczucia,

– relaks – dzięki praktyce skupiamy się na sobie i powracamy do swojej prawdziwej natury, którą jest spokój i harmonia,

– pomaga w osiągnięciu wewnętrznej integracji- wprowadza równowagę pomiędzy tym, co jest w Nas, a co na zewnątrz,

– przygotowuje nas do lepszego radzenia sobie w życiu – z większym spokojem, zrozumieniem, akceptacją,

– rozwój intuicji,

– rozwinięcie empatii i współczucia,

– praktyka asan uelastycznia ciało, organy wewnętrzna są masowane i  następuje eliminacja różnych schorzeń i dolegliwości z organizmu,

– ćwiczenia oddechowe dotleniają ciało i umysł oraz oczyszczają organizm z różnych toksyn.

 

Praktyka Jogi jest dobra dla każdego bez względu na wiek, płeć, przekonania religijne czy ich brak.

Na czym dokładnie polega? O tym w kolejnych postach!  

 

zdjęcie: www.freeimages.com