10 cytatów Rumiego kojących serce oraz przynoszących zrozumienie i spokój

with Brak komentarzy

Uwielbiam cytaty Rumiego. Koją moje serce. Dają mi spokój w chwili zwątpienia. Są wyrazem dogłębnego zrozumienia natury życia i boskości. Przekaz Rumiego jest prosty: Bóg jest w Tobie, poszukaj go w swoim sercu. Bóg jest miłością, jesteś nią i Ty. Wszystko jest jednym pochodzącym z tego samego niematerialnego źródła – boskiej kochającej świadomości. Nie pozwalaj, żeby umysł i ego pozwoliły Ci zapomnieć o tym, bo wtedy Twoim życiem będzie rządził strach i niepewność. Kontempluj w ciszy i doceniaj to, co jest.

Rumi, a właściwie Jalal ad-Din Muhammad, był sufickim poetą, teologiem i mistykiem żyjącym w XIII wieku. Oto kilka cytatów tego przebudzonego mędrca:

 

1.„Twoje zadanie nie polega na szukaniu miłości, ale zaledwie na szukaniu i znajdowaniu wszelkich barier w sobie, które przeciwko miłości wzniosłeś.”

 

2.„Szukałem w świątyniach, kościołach i meczetach, ale odnalazłem Boskość w moim sercu”

– dusza, która jest naszą esencją jest źródłem bezwarunkowej miłości, gdzie istnieje radość, spokój i akceptacja. Nie pozwól, aby egotyczny,  wiecznie niezaspokojony, narzekający i szukający spełnienia na zewnątrz umysł zerwał połączenie z Twoim prawdziwym źródłem.

 

3.„Wczoraj byłem sprytny i chciałem zmienić świat. Dziś jestem mądry, więc zmieniam siebie”

– zmienić świat można tylko poprzez zmianę siebie i dawanie własnym życiem przykładu tego, co chcemy zobaczyć u innych.

 

4.„Miłość jest morzem, w którym intelekt tonie”

– umysł jest ograniczony przez zmysły, miłość nie jest ograniczona niczym.

 

5.„Bądź jak drzewo i pozwól martwym liściom opadać.”

– nie opieraj się zmianom, one są naturalnym przejawem życia. Wszystko w świecie materii kiedyś się skończy, im bardziej się opierasz zmianie tym bardziej cierpisz.

 

6.„Pożegnania są tylko dla tych, którzy kochają oczami. Bowiem dla tych, którzy kochają sercem i duszą nie istnieje taka rzecz jak separacja.”

– miłość jest jednością, trwałym i głębokim poczuciem połączenia ze wszystkim bez względu na fizyczną odłączenie.

 

7. „I choć wieki już minęły, Słońce ani razu nie powiedziało Ziemi: „Jesteś mi coś winna”. Zobacz, co dzieje się z miłością taką, jak ta: rozjaśnia nasze niebo.”

– dając, dawaj bezwarunkowo, bez żalu i płaczu, że ktoś nie spełnia Twoich oczekiwań i nie daje nic w zamian. Jak mawiał Osho „Wszyscy handlarze kończą w piekle”.

 

8. ”Na chwilę przestań być smutny. Usłysz, jak spadają na ciebie błogosławieństwa.”

– wsłuchaj się w ciszę, to jest to miejsce, w którym obecny jest Bóg. W ciszy nie ma problemów, jest tylko obecność, spokój i akceptacja.

 

9.„Nie jesteś kroplą w oceanie. Jesteś całym oceanem zawartym w kropli”

– jesteś pełny i kompletny, nie musisz szukać dopełnienia siebie w osobach, tytułach i rzeczach materialnych. W nich spełnienia nigdy nie znajdziesz, bo nie są stałe – zawsze je możesz stracić. Musisz odkopać tą cząstkę siebie, która jest jednym z boskością, jednym ze wszystkim i to połączenie da Ci prawdziwe spełnienie.

 

10.”Przeszłość i przyszłość zasłaniają nam Boga; spal je obie żywym ogniem”

– kto nie umie żyć teraźniejszością, nie umie żyć wcale. Jedyne życie, jakie mamy, to te które jest teraz. Jeśli nie potrafimy docenić tego, co jest teraz, nigdy nie będziemy potrafili dostrzec wartości żadnego życia i żadnej chwili.